Rok 2013

Wszystkie koncerty, które odbędą się w roku 2013 dedykujemy  wielkiemu malborskiemu propagatorowi muzyki klasycznej i chóralnej – przedwcześnie zmarłemu pod koniec roku 2012 – Wawrzyńcowi Zamkowskiemu.

Pierwszym tegorocznym koncertem był występ chórów. Być może nieprzypadkowo tak się złożyło, bo Wawrzyniec właśnie ludzkie głosy ukochał, traktując jak instrumenty muzyczne, których nieograniczone możliwości prezentował podczas koncertów wielu chóralnych zespołów stworzonych przez siebie.

Muzyka była jego życiem, w kieszeniach marynarki zawsze miał muchę i kamerton, mógł występować ze swoimi chórzystami wszędzie i każdego dnia. Ale choć muzyka grała mu w duszy we wszystkie dni tygodnia, to kojarzony jest głównie z czwartkami. Był bowiem pomysłodawcą Czwartkowych Wieczorów Muzycznych, które odbywały się również w murach malborskiego zamku.

Melomani pamiętają na pewno jego wspaniałe muzyczne gawędy, którymi przekazywał miłość do subtelnej i szlachetnej sztuki. Dzięki niej Wawrzyniec cały czas jest z nami. Nie ukrywamy, że zainspirował także nas, członków Malborskiego Centrum Kwadrat, bo Zamkowe Kameralia to w jakimś sensie kontynuacja jego dzieła.

Odkąd przejęliśmy po nim pałeczkę organizatorów muzycznych wieczorów, tym bardziej nam zależy, by pamięć o tym, czego dokonał, przetrwała jak najdłużej. Mamy nadzieję, że maestro Wawrzyniec, jako wyjątkowy i honorowy gość, wysłuchał pierwszego koncertu, będzie też nam towarzyszył do końca. My ze swojej strony obiecujemy, że  zrobimy wszystko, by kontynuować tradycję i utrzymywać wysoki poziom artystyczny Zamkowych Kameraliów.

Zarząd MC2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz