Zamkowe Kameralia - LutoSłowianie





Już 15.04.2016 r. ( wyjątkowo w piątek ) o godz. 19:00 w nowo otwartym, wyremontowanym Kościele NMP na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku odbędzie się kolejny niezwykły koncert z cyklu „Zamkowe Kameralia”

Niezwykła będzie muzyka, niezwykłe również instrumenty, na których zostanie wykonana. Wykonawcy, to zespół „LutoSłowianie” z programem pt. "Folk Chopin" - tradycja, inspiracja, kompozycja".
Idea programu przygotowanego przez jedną z najwybitniejszych multiinstrumentalistek na świecie – Prof. Marię Pomianowską wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego słuchacza.  Jest adresowana do szerokiego odbiorcy, słuchającego obok klasyki także innych gatunków muzyki. W koncertach udział wezmą artyści reprezentujący scenę klasyczną, folk, jazz oraz world music! Unikalną stroną projektu koncertowego jest udział polskich fideli kolanowych.  Koncerty mają za zadanie przedstawić zetknięcie muzyki etnicznej i klasycznej w sposób dotychczas nigdy nie prezentowany i jednocześnie bardzo komunikatywny. 

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona .
Bilety:                   12,00 PLN (normalny), 7,00 PLN (ulgowy) - do nabycia
                              w Kasie Muzeum Zamkowego w Malborku

 ***
Zespół LutoSłowianie tworzą:
Maria Pomianowska - śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka, kierownictwo artystyczne
Katarzyna Kamer - fidel płocka, suka biłgorajska
Paweł Betley - flety
Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, duduk
Hubert Giziewski – akordeon





O projekcie „U źródeł muzyki Fryderyka Chopina” (od autorów )

Nikt nie kwestionuje faktu, że niepowtarzalność dzieł Chopina w znacznym stopniu wynika z inspiracji muzyką ludową. Zwyczajowo jednak oba te zjawiska funkcjonują w odmiennym kontekście i należą do różnych tradycji wykonawczych. Nasz program narodził się z chęci przełamania tego stereotypu. Proponujemy zupełnie nowe spojrzenie sprowadzające muzykę ludową i „Mazurki” Chopina do wspólnego mianownika. W ten sposób granych utworów Chopina jeszcze nie słyszeliście.
Obok utworów Chopina koncerty przedstawiają unikalne pieśni, mazury, oberki, kujawiaki i polki z mazowieckich nizin, z miejsc które we wczesnej młodości odwiedzał nasz genialny kompozytor. Te utwory których echo słyszymy w kompozycjach Chopina takie  które mogły być inspiracją dla jego twórczości.
Muzyka ludowa, stanowiąca istotę polskości w muzyce, jest skarbnicą dawnych tradycji i źródłem inspiracji dla kolejnych polskich kompozytorów.
Orkiestra Marii Pomianowskiej LutoSłowianie  przedstawia wybór najpiękniejszych i najciekawszych pieśni i tańców ludowych. Pragnąc kontynuować i propagować najstarsze tradycje, muzycy orkiestry poszukują repertuaru w źródłach historycznych i dokumentacji naukowej. Z tego samego względu grają na autentycznych instrumentach ludowych. Łącząc walory poznawcze z  doznaniami estetycznymi, wzbogacają swoje wykonawstwo o typowe maniery wykonawcze muzyki ludowej, łącznie z improwizacją.

Film promocyjny: http://youtu.be/vdKwaNdw8KI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz