Zamkowe Kameralia - Symfoniczna Orkiestra Estradowa z Mińska

SYMFONICZNA ORKIESTRA ESTRADOWA Z MIŃSKA W MALBORKU

Partnerzy: Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Malborskie Stowarzyszenie OŚ zapraszają 

1 maja (poniedziałek) o godz. 17 

na muzycznie bajeczny, niezwykle nastrojowy koncert. 
W ramach V Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu dla malborskiej publiczności w Karwanie wystąpi 
Symfoniczna Orkiestra Estradowa z Mińska.

Zapowiada się niezwykle atrakcyjny, pełen młodzieńczego wigoru i niekłamanej maestrii urozmaicony występ. Podczas koncertu zostaną wykonane utwory wybitnych artystów, wspólnych dla Białorusi i Polski: Anny German i Czesława Niemena, białoruskie melodie (m. in. z repertuaru legendarnego zespołu Pieśniary), „Against All Odds” Phila Collinsa, słynna „Granada” śpiewana wcześniej m.in. przez Franka Sinatrę, Placido Domingo i Violettę Villas, a także duety Andrea Bocelliego „Viva per lei” i „Time to say goodbye”.

Z repertuaru Anny German usłyszymy arię Tetydy z opery Domenico Scarlattiego, neapolitański przebój wszech czasów - "Funiculi, Funicula" i duet „Echo miłości” z filmu „Los”.

Utwory Anny German oraz wszystkie pozostałe wykonają:
Tatjana Drobyszewa (sopran) – wykładowczyni wokalu na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku, a od 2016 r. dziekan wydziału estradowego oraz
Grigorij Poliszczuk (tenor) – solista Wiedeńskiej Agencji Operowej, wykładowca Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku, gwiazda opery światowego formatu. W połowie lat 90. podpisał długoterminowy kontrakt z Wiedeńską Agencją Operową, dzięki której zaczął koncertowanie w całej Europie.

Wystąpią również: Jewgienij Słucki (tenor), Daria Chmielnickaja (sopran), Aleksander Kowalow (tenor), Roman Jurkow (baryton) - wschodzące gwiazdy białoruskiej estrady.
Symfoniczną Orkiestrą Estradową dyryguje prof. Anatolij Kudzin. Ta 42-osobowa orkiestra już wcześniej gościła w Polsce, dając dwa fenomenalne koncerty w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w 2013 i 2014 r.

Głównym organizatorem Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM, a patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Konsul Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku.

Bilety na koncert już teraz można kupić w kasach Muzeum Zamkowego. Cena jednego biletu wynosi 15 zł, natomiast uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz emeryci ważną legitymację płacą 10 zł. Dzieci do lat siedmiu mają zapewniony bezpłatny wstęp.


O orkiestrze:
Anatolij Kudzin - dyrygent oraz dyrektor artystyczny Symfonicznej Orkiestry Estradowej Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. W 1986 r. z wyróżnieniem ukończył Białoruską Państwową Akademię Muzyczną na wydziale dyrygentury orkiestrowej, a od 1987 r. pracuje na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku. Poświęcił się działalności dydaktycznej i naukowej, kształcąc przyszłych dyrygentów i wykonawców estradowych, a także zdobywając stopień docenta sztuk pięknych. W ciągu 30 lat pracy akademickiej Anatolij Kudzin był niejednokrotnie odznaczany przez władze uczelniane i państwowe. Jest członkiem Białoruskiego Kongresu Orkiestr Dętych, członkiem Stowarzyszenia Działaczy Muzycznych, laureatem V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dętej (WASBE/UNESCO), laureatem ІІІ nagrody na Ogólnokrajowym Konkursie Orkiestr Dętych "Białoruskie Fanfary", a także kilkakrotnie był odznaczany przez Ministerstwo Kultury za wkład w szerzenie muzycznej tradycji ziemi białoruskiej.
W roku 2000 Anatol Kudzin założył Symfoniczną Orkiestrę Estradową przy Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku, która pod jego batutą osiągnęła niebywałe sukcesy. Orkiestra była już niejednokrotnie zapraszana do Polski przez dyrektora Filharmonii Bałtyckiej profesora Romana Peruckiego, a także przez prezesa Fundacji MSM UNICUM.

Symfoniczna Orkiestra Estradowa składa się z najzdolniejszych studentów wydziału estradowego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Już po kilku latach pracy orkiestra zdobyła pierwsze miejsce na konkursie stołecznych orkiestr studenckich. Repertuar orkiestry ciągle się poszerza. Składają się na niego nie tylko najpopularniejsze przeboje światowych kompozytorów muzyki estradowej, ale i oryginalne opracowania ludowych białoruskich pieśni. W ostatnich sześciu latach zespół z wielkim sukcesem występował w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Polsce, niejednokrotnie brał udział w popularnych rosyjskich musicalach i nagrywał muzykę do produkcji filmowych. W ciągu 17 lat istnienia orkiestra wykonała ponad 350 koncertów (w tym dwa fenomenalne koncerty w Filharmonii Bałtyckiej w 2013 i 2014 r.). Do udziału w Festiwalu Kultury Białoruskiej Symfoniczna Orkiestra Estradowa została zaproszona po raz drugi.

O solistach:
Grigorij Polisczuk – tenor, wykładowca Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku, gwiazda opery światowego formatu urodzony i wykształcony na Białorusi. Na początku lat 70. ukończył Państwowy Koledż Muzyczny w Molodzieczno w klasie skrzypiec. Później, po dwóch latach obowiązkowej służby wojskowej, powrócił do swojego zamiłowania, jakim była muzyka, a zwłaszcza śpiew. W 1983 r. ukończył Białoruską Państwową Akademię Muzyczną w klasie wokalu u profesora Anatolia Generałowa. Już na ostatniego roku Akademii Muzycznej podjął pracę w Wielkim Teatrze Opery, gdzie pracował przez dziewięć lat. W połowie lat 90. podpisał długoterminowy kontrakt z Wiedeńską Agencją Operową, dzięki której zaczął koncertowanie w Europie. W ciągu 15 lat współpracy w Wiedeńską Agencją Operową wystąpił w ponad 500 spektaklach teatralnych i odwiedził z koncertami większość teatrów operowych na naszym kontynencie. Od pięciu lat śpiewa również muzykę estradową (pieśni, ballady, romanse, utwory jazzowe, rozrywkowe i ludowe). W najbliższej przyszłości planuje bardziej poświęcić się działalności pedagogicznej i więcej czasu przeznaczyć na kształcenie młodych talentów.

Tatjana Drobyszewa – sopran, wykładowczyni wokalu na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku (od 2004 r.), a od 2016 r. dziekan wydziału estradowego, jest także znaną na Białorusi wokalistka i animatorem kultury. Poza pracą akademicką i karierą solową, od kilkunastu lat współpracuje z Białoruską Państwową Filharmonią w Mińsku, rozwijając młode talenty, a także śpiewając w wokalno -instrumentalnym zespole Camerata. Jej uczniowie wygrywali w konkursach i projektach artystycznych na Węgrzech, w Bułgarii, na Ukrainie, w Mołdawii, Estonii i Rosji. W 2005 r. założyła grupę Universum, w skład której wchodzą studenci różnych wydziałów i roczników Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. W swoim repertuarze mają utwory różnych gatunków i stylów na skład a cappella, a także kompozycje     z akompaniamentem. Mają za sobą setki koncertów wykonanych wspólnie z uniwersytecką Symfoniczną Orkiestrą Estradową, zespołami orkiestrowymi Państwowego Koledżu Muzycznego im. Michała Glinki w Mińsku oraz zespołem rockowym Green Stream. Ulubiony repertuar to również nowoczesne opracowania starych białoruskich pieśni ludowych. Niektóre z nich usłyszymy podczas koncertu.

Jewgienij Słucki – tenor, młoda gwiazda białoruskiej estrady. Jest absolwentem Państwowego Koledżu Sztuk Pięknych w Mińsku oraz Uniwersytetu Kultury  i Sztuki w Mińsku (klasa wokalu estradowego). W swoim repertuarze ma zarówno własne kompozycje solowe (które pisze już od 15 roku życia), jak i światowe przeboje takich wykonawców jak: Elton John, Europe, Roxette, Scorpions, Tina Turner, Garry Moore,  El Gero, Steve Wonder. Jako wokalista, był zapraszany do udziału w monumentalnych projektach „Huragan” oraz „Dym nad wodą” organizowanych przez Orkiestrę Prezydencką oraz Ministerstwo Kultury Republiki Białorusi. Ma na swoim koncie ponad 30 dyplomów i statuetek zdobytych w ogólnokrajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych.
Daria Chmielnickaja - sopran urodziła się w 1995 r. w Mińsku. Muzyką i choreografią zajmuje się od czwartego roku życia. Jest solistką wokalnego zespołu Universum, a także gra w Białoruskim Teatrze Muzycznym. Otrzymała brązowy medal w 2014 r. w Wołgogradzie (Rosja) na Europejskich Igrzyskach Delfickich. Jest także laureatką pierwszej nagrody w Europe Cup International Contest (2012), finalistką międzynarodowego konkursu "Berliner Perle" (2012), trzeciego miejsca w Międzynarodowym Forum „Star show” (2012) oraz konkursie „Bałazowski akord”. Przez trzy lata korzystała ze specjalnego Prezydenckiego Funduszu Wsparcia Zdolnej Młodzieży. Od 2016 r. Daria Chmielnickaja wykłada wokal na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku.

Aleksander Kowalow – tenor, wybitny białoruski wokalista młodego pokolenia. Ma na swoim koncie setki koncertów w kraju i za granicą. Śpiewa zarówno muzykę operową, jak i popularną. Pochodzi z wielodzietnej białoruskiej rodziny, z której wyniósł zamiłowanie do muzyki i sportu. Ukończył kilka uczelni: Państwowy Koledż Sztuk Pięknych w Homlu, Akademię Muzyczna w Mińsku, Akademię Sportu i Wychowania Fizycznego, Studia podyplomowe na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. W 1999 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Republiki Białoruś, przyznawaną zdolnej młodzieży za wysokie osiągnięcia w danej dziedzinie. W 2004 r. został wyróżniony na międzynarodowym konkursie wokalnym „Słowiańska Gwiazda”, a w 2005 r. wyśpiewał Grand Prix międzynarodowego konkursu „Jałtańska Perła”. Od 2009 r. jest solistą popularnego męskiego zespołu Biełarusy. Aleksander Kowalow ma wyjątkowo szeroką skalę głosu (dwie i pół oktawy). W 2013 i 2014 r. fenomenalnie wykonał arię Gethsemane z opery „Jesus Christ Superstar”, porywając publiczność Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Roman Jurkow – baryton, wschodząca gwiazda białoruskiej estrady. Urodził się w 1990 r. w Klimowiczach. Ukończył szkołę muzyczna w klasie akordeonu i Państwowy Koledż Muzyczny w Mohylewie w klasie dyrygentury chóralnej. Od 2012 r. jest studentem Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku na kierunku wokalu estradowego. Od 2011 r. pracuje w popularnym męskim zespole Biełarusy. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, w tym zwycięzcą prestiżowego konkursu „Złoty Przebój 2009” (Grand Prix). Aktywnie współpracuje z białoruskimi instytucjami kultury, m.in.: Orkiestrą Dętą Sił Powietrznych Republiki Białorusi, Symfoniczna Orkiestrą Estradową Finberga, Orkiestrą Instrumentów Ludowych im. Iwanowa, zespołem wokalnym Con Anima.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz